Полово предаваните болести – ППБ (известни още като сексуално предавани, или венерически) са заболявания, причинени от патогени (напр., вируси, бактерии, паразити, гъбички). Разпространяват се от човек на човек основно чрез сексуален контакт. ППБ могат да бъдат болезнени, дразнещи, изтощаващи, и животозастрашаващи. Идентифицирани са повече от двадесет полово предавани болести.
Честота и разпространение
ППБ се проявяват най-често при сексуално активни подрастващи и млади хора, особено тези с множество сексуални партньори. Изчислено е, че 200 до 400 милиона души по света са заразени – мъже и жени от всички икономически категории.
Характеристики на ППБ
Повечето ППБ са относително безвредни, причиняващи слаби или почти никакви симптоми. Някои от тях обаче протичат трайно безсимптомно или с минимални симптоми (например хламидия). Някои хора са носители на болестта в продължение на дни или седмици, докато други са носители на болестта, за по-дълги периоди, дори и за цял живот.
При персистиращите инфекции (продължителни), причинителя може да избегне разкриването си от имунната система и остава сравнително неактивен, причинявайки незначими или никакви оплаквания. Такова заболяване се нарича латентно. Въпреки това, някои състояния (например, стрес, подтискане на имунната система и др.) могат да ре-активират латентните патогени. В някои случаи, заболяването отново е безсимптомно (например хламидия), но в други, оплакванията могат да бъдат значителни (напр., генитален херпес), а даже и, тежки и дори фатални (напр. ХИВ / СПИН, хепатит).
Усложненията от ППБ включват тазова възпалителна болест (ТВБ) и възпаление на шийката на матката (цервицит) при жените, възпаление на пикочния канал (уретрит) и възпаление на простатата (простатит) при мъжете, фертилни и репродуктивни проблеми и при двата пола.
Превенция
Единственият сигурен начин за предпазване от заразяване с ППБ е моногамията с незаразен партньор. Превенцията е възможна, само ако са сексуално активните лица разбират начина за разпространение на ППБ. Рискът за предаване значително намалява с употребата на предпазни средства (презервативи и др.).
Някои от по-долу посочените ситуации или условия, могат да увеличат риска от полово предавани болести:
• Сексуален акт с партньор, носител на инфекция (напр., генитални рани херпес, генитални брадавици)
• Ректално или вагинално възпаление или инфекция
• Сексуален акт или практики, увреждащи лигавицата на вагината или ректума
• Употреба на тампони (причиняват вагинална сухота и клетъчни изменения на вагиналната лигавица)
• Вагинална сухота (препоръчва се лубрикант на водна основа)
Тестове за установяване на ППБ
Полово предаваните болести се разпространяват чрез секс без предпазни средства с инфектиран партньор, дори еднократно. Ето защо, ППБ изследванията са важна част от поддържането на добро здраве за всеки, който води активен полов живот.
При съмнение за ППБ се свържете с вашия лекар или клиника, особено ако развиете симптоми, като необичаен секрет от влагалището, пениса, пикочния канал, или ануса, необикновен обрив, видими лезии (напр. брадавици), или възпаления в гениталната област.
Съществуват няколко вида ППБ изследвания, в зависимост от вида на предполагаемата инфекция или причинител. Някои заболявания, като например генитални брадавици, краста и срамни въшки се диагностицират само въз основа на медицински преглед, анамнестични данни, потвърден контакт със заразен партньор.
По време на физикалното изследване лекаря проверява аногениталната област (т.е. гениталиите и ануса) за наличие на ППБ. При жените се прави изследване на тазовата област с цел превенция от евентуални усложнения причинени от ППБ, които влияят на шийката на матката, матката, яйчниците и маточните тръби.
Изследванията за ППБ включват микроскопско изследване на клетки, тъкани или взети при прегледа проби, както и други лабораторни тестове за откриване на патогени, които причиняват ППБ (напр. бактерия, вирус). Пробите могат да бъдат взети от аногениталната област (влагалището, маточната шийка, пениса, пикочния канал, ануса) и / или от вътрешната страна на устата.
Допълнително, могат да се извършат и кръвни тестове (например, имуноглобулин G [IgG] тест, имуноензимен тест [ОВОС] и др.).
Резултатите от изследванията обикновено се изготвят в рамките на няколко дни или седмици. В някои случаи, когато ППБ не могат да бъдат открити веднага се налага повтаряне на изследванията. Когато има съмнение за ППБ (симптомите са налице или има данни за контакт със заразено лице), често е необходимо лечението с антибиотици да започне преди заболяването да се е потвърди чрез изследвания.
Лечение
Вирусни ППБ, като генитален херпес (HSV), човешки папилома вирус (HPV), и човешки имунодефицитен вирус (HIV), не могат да бъдат излекувани, но симптомите могат да бъдат лекувани с медикаменти. Бактериални полово предавани болести, като например гонорея и хламидия, се лекуват с антибиотици. Гъбични инфекции (напр. вагинална гъбична инфекция) и паразитни инфекции (например, трихомоназа), могат да бъдат лекувани съответно с противогъбични агенти. Ранна диагностика и лечение увеличаване на шансовете за излекуване.