Нормално производството на тестостерон намалява с възрастта. Ниските нива на тестостерон, или недостига на тестостерон (ТД) – т.нар. Хипогонадизъм, могат да бъдат в резултат на заболявания на хипоталамуса, хипофизата, или тестисите, който потискат хормоналната секрецията и производството му. В зависимост от възрастта, недостатъчното производство на тестостерон може да доведе до аномалии в мускулите и костното развитие, недоразвитие на гениталиите, както и намаляване на мъжествеността.
Тестостеронът е андрогенен хормон, които отговаря основно за нормалния растеж и развитие на мъжа и репродуктивните му органи. Допълнително подпомага развитието на мускулатурата и костната маса при мъжа. Освен това, нормални нива на тестостерон поддържат в норма енергийното ниво на организма, настроението, плодовитостта и сексуалното желание.
Тестисите произвеждат тестостерон, като това се регулира от комплексна верига от сигнали, която започва в мозъка – т.нар. хипоталамус-хипофиза-гонадална ос. Нормално, тестисите произвеждат 4-7 милиграми (мг) на тестостерон дневно.
Причини
Тестостероновия недостиг (хипогонадизъм) може да вроден или може да се развие
по-късно – придобит.
Класификацията на нарушенията се определя спрямо нивото на увреда на хипоталамо-хипофизно – гонадалната ос:
• Първичен хипогонадизъм – смущения в тестисите
• Вторичен хипогонадизъм – смущения в хипофизата
• Третичен хипогонадизъм – смущения в хипоталамуса
Най-често срещаната вродена причина е синдрома на Клайнфелтер. Вродени хормонални смущения като недостиг на лутеинизиращия хормон-рилизинг хормон (LHRH), както и дефицит на гонадотропин-рилизинг хормон (GnRH) (напр., синдром на Калман) също могат да доведат до недостиг на тестостерон.
Андропауза
Андропаузата, наричана още мъжка менопауза, е придобит тип хипогонадизъм, причинен от постепенното намаляване на нивата на тестостерон в резултат на нормалното стареене.
Някои изследвания са показали, че нивата на тестостерон при мъжете намалява до 40% до 70-годишна възраст.
Ниски нива на тестостерон, свързани с андропаузата могат да предизвикат редица симптоми, включително и умора, понижена либидо (полово влечение), намалени нива на енергия, слабост, и психически симптоми, както и промени в настроението, раздразнителност и депресия. Състоянието, може да повиши риска от сърдечно-съдови заболявания (атеросклероза) и загуба на костна маса (остеопороза).
Признаци и симптоми
Признаците зависят от възрастта, когато настъпва началото, както и продължителността на хормоналния дефицит. Вродения дефицит на тестостерон е обикновено се характеризира с недоразвити гениталии (тестиси, които не слизат в скротума) и понякога, трудно определяне на пола поради недоразвити гениталии.
Придобития дефицит на тестостерон, който се развива около пубертета може да доведе до уголемяване на гръдната тъкан (гинекомастия), откъслечно или липсващо окосмяване и недоразвитие на пениса, тестисите, и мускулите.
Когато андропаузата настъпи при възрастни мъже се наблюдава намалено либидо, еректилна дисфункция, мускулна слабост, загуба на окосмяването по тялото, депресия и други нарушения в настроението. Последните изследвания показват, че около 30% от мъжете, които са с диагноза депресия могат действително да имат хипогонадизъм.
Усложнения
Тестостероновия дефицит е свързан с мускулна слабост и остеопороза. В едно проучване, при 68% от мъжете с първичен и вторичен хипогонадизъм са с мускулна слабост и дистална костна дегенерация.
Диагноза
Диагнозата се поставя чрез серумен и кръвен тест, за да се определи наличието на тестостерон и нивата на лутеинизиращия (LH) и гонадотропин-релизинг хормона (GnRH). Мъжете с нисък тестостерон, при които се откриват нормални или високи нива на гонадотропин обикновено са с първичен тестостеронов дефицит, което ни насочва към проблем в тестисите.
Вторични и третични видове, причинени от проблеми в хипоталамуса и хипофизата, често водят до ниски нива на тестостерон и гонадотропин.
Други тестове включват инжектиране на GnRH или кломифен цитрат (естроген), за да се стимулира отговор в хипоталамо-хипофизно-гонадалната ос.
Рядко се прави биопсия на тестисите, обикновено в случаите, когато сперматозоидите липсват в еякулат въпреки нормални тестикуларно развитие.
Лечение
Лечението включва Хормоно-заместителна терапия. Начинът на прием се определя от възрастта и продължителността на тестостероновия дефицит. Пероралния (през устата) прием на тестостерон може да причини чернодробна токсичност и тумори на черния дроб, поради което се препоръчва да бъде избягван.
Лечението за възрастни мъже е насочено към поддържане на вторичните полови характеристики, подобряване на енергия, силата, настроението и чувството за добро състояние, както и предотвратяване на костната дегенерация. Начина на прием е трансдермален (през кожата), мукоадхезивен и чрез мускулна инжекция.
Трансдермалния прием се извършва посредством тестостеронов пластир е най-общоприетия метод за лечение на тестостеронов дефицит. По този начин се създават и поддържат адекватни серумните нива на тестостерон, като е предпочитан от 92% от мъжете, без значителни странични ефекти.
Пластира обикновено се носи в продължение на 12 или 24 часа. Най-честите нежелани реакции, свързани с трансдермалния пластир включват сърбеж, дискомфорт и дразнене на мястото на прилагане.
Трансдермалният гелове, се прилагат веднъж дневно върху чиста и суха кожа на ръцете или горната част на корема. Когато се използват правилно, тези гелове дават тестостерон за 24 часа. Гелът трябва да бъде позволено да изсъхне върху кожата преди обличане и трябва да се прилагат най-малко 6 часа преди душ или плуване. Гелове не се прилагат върху гениталиите.
Мукоадхезивния прием позволява на тестостерона да влизат директно в кръвообращението, заобикаляйки на стомашно-чревния тракт и черния дроб. Това е хормон-заместителна терапия с тестостерон, който се приема два пъти дневно смучещи се таблети, които се придържат към венеца или бузата в устата. По този начин се таблетата се разтваря в гел, чието действие остава в сила за период от 12 часа. Страничните ефекти на този прием са чувство за дразнене в устата, болка и подуване (оток); горчив вкус, и главоболие. Може да се появи патологично уголемяване нагърдите (гинекомастия).
Мускулна инжекция се използва рядко. Основните неблагоприятни последици, свързани с инжектиране на тестостерон включват колебания в настроението, енергийното ниво и либидото, причинени от нивата на тестостерон, които се повишават бързо след инжекцията и след това да спадат твърде ниско преди следващата доза.
Деца и юноши с нисък тестостерон и късен пубертет могат да се лекуват с ниски дози тестостерон чрез мускулна инжекция.
За допълнителна информация, относно Хипогонадизма, не се колебайте да се свържете с авторите на статията
e-mail: [email protected]
Благодаря за интересната статия. Не напразно се говори, че в Гугъла има всичко.
Съм на 75 и от известно време имам видимо нарастване на телесната маса в областта на корема. това – първо. Второ, либидото ми е силно понижено (при положение, че през целия си живот такъв проблем не съм имал). Требва да гледам половин час порнофилм, за да легна с жена си.
Всичко това може да се намери в Нета като следствие на понижено ниво на тестостерона. Освен това, требва да съобщя за заболяване на левия тестис преди година и половина, след което имах известно време кръв във спермата, но това вече е минало.
Ще ви бъда безкрайно благодарен, ако анализирате моя случай по дадените по-горе признаци.
С поздрав: А. василев