Оплакванията се различават според пола – при мъжете Chlamydia trachomatis причинява възпаление на пикочния канал – уретрит (или т.нар. негонококов уретрит – НГУ), а при жените заболяването се нарича „хламидийна инфекция”.
Честота и разпространение
До 75% от заразените жени и 50% от заразените мъже не проявят симптоми на инфекция.
Хламидиaлните инфекции са най-разпространени сред тийнейджърите. Почти 75% от всички нови случаи са при жени на възраст под 25 години. До 30-годишна възраст, 50% от сексуално активните жени са били изложени на хламидии. НГУ е най-често диагностицираната полово предавана болест при мъжете в САЩ.
Причини
Бактериите се разпространяват, както при нормално сношение, така и при полов акт включващ ануса или устата. В 50% от случаите на НГУ, изолирания бактерий е Chlamydia trachomatis. Други причинители могат да бъдат Mycoplasma genitalium и Ureaplasma urealyticum.
Признаци и симптоми
Повечето мъже, развиват НГУ за първи път за период 1 до 3 седмици след секс със заразен партньор. Симптомите са сходни с тези причинени от гонорея – жълт или бистър секрет от уретрата, болезненост и подуване в областта на гениталиите, парене или сърбеж по време на уриниране и неясни фебрилни състояния. Оралния или орално-анален контакт може да доведе до инфекция в гърлото (фарингит) и възпаление на ректума (проктит).
Някои жени изпитват болки и спазми в долната част на корема, особено по време на полов акт, както и епизоди на кървене между менструалния цикъл. Често срещано е и възпаление на шийката на матката (цервицит) с отделяне на секрет.
За отбелязване е и факта, че повечето от жените и 50% от инфектираните мъже нямат изразени симптоми.
Усложнения
При мъжете, нелекуван НГУ може да доведе до епидидимит, възпаления на репродуктивната система, които водят до безплодие В около 60% от нелекуваните хламидиални инфекции, симптомите на НГУ отшумяват самостоятелно.
Около 40% от жените с нелекувана хламидиална инфекция развиват тазова възпалителна болест (ТВБ), което създава риск за безплодие, ендометриоза, както и други репродуктивни проблеми.
Бременните жени с хламидия са изложени на повишен риск от спонтанен аборт и преждевременно отлепване на плацентата (абрупцио на плацентата). Бебетата, родени от заразени жени могат да страдат от инфекции на очите, ушите, гениталиите, и белия дроб; сериозна, тежка инфекция може да бъде фатално за едно дете.
Статистиката сочи, че при жените с хламидия има 3 до 5 пъти по-висока вероятност да се заразят с ХИВ, при положение, че бъдат изложени на вируса.
Диагноза
Диагноза се поставя според наличието на съответните признаци и симптоми и изследване на на уретрален секрет (обикновено най-малко 4 часа след уриниране). Урината се събира обикновено сутрин. Уретралното възпаление може да остане незабелязано.
Извършват се и кръвни тестове за да се верифицират признаците на инфекция. С памучен тампон се взема проба от пикочния канал, с цел изключване на други полово предавани болести.
Тъй като инфекцията може да протече безсимптомно, хора с множество сексуални партньори трябва да се проверява ежегодно, дори ако се чувстват добре.
Лечението
Се извършва с антибиотици и може да се различава при мъжете и жените. Обикновено се прилага еднократна доза азитромицин или 7-дневен курс с доксициклин. Еритромицин е предпочитан за лечение на бременни жени, кърмачки, бебета, деца, както и възрастни с непоносимост към тетрациклин. При повтарящите се НГУ, които не са свързани с повторен сексуален контакт със заразен партньор трябва да бъдат лекувани с медикаменти, което не са били използвани при предишния курс на лечение. Офлоксацин може да се използва за повтарящи се НГУ ако броя на белите кръвни клетки е висок.