Основни изследвания
Когато говорим за мъжкия инфертилитет, не можем да не споменем и изследванията, който са задължителни, за да ни насочат и да ни помогнат да конкретизираме проблема.
Анализ на спермата, дву- или трикратно в рамките на на няколко седмици, като се препоръчва колекция да се прави след 2-5 дни на сексуално въздържание. Определяне на обема на еякулата, време на втечняване, рН. Микроскопски се определя концентрацията на сперматозоидите, общия брой, морфологията и подвижността.
MAR тест – използва се за откриване на антиспермални антитела. Наличието на левкоцити (> 1/ 106/ml на сперма) предполага наличие на инфекция, и налага извършване на спермокултура.
Измерване на серумните нива на ФСХ, ЛХ и тестостерона. В случай на изолирано ниско ниво на тестостерона, се препоръчва сутрешен тест на свободните нива на тестостерона. Повишени нива на пролактин са свързани със сексуална дисфункция и могат да подскажат заболяване на хипофизата.
Специални изследвания
Хромозомен анализ
Показан при клинично съмнение за аномалия (азооспермия или олигоспермия, малки, атрофични тестиси с ниски нива на ФСХ).
Биопсия на тестисите
Се прилага при пациенти с азооспермия, за да се разграничат идиопатични (неопределени) или обструктивни (запушващи) причини. Може да се използва за извличане на сперматозоиди.
Функционални тестове на сперматозоидите
• Пост-коитален тест: вземане на цервикалната слуз непосредствено преди овулация, и в рамките на 8 часа след половия акт, и се провежда микроскопия. Нормалните резултати показват > 10 сперматозоиди на поле, по-голямата част, с прогресивен мотилитет. Патологични резултати показват, неподходящо време за провеждане на теста; антиспермални антитела в цервикалната слуз; нарушени показатели на спермата; неправилно извършен коитус.
• Тест за проникване на сперматозоидите: проба от спермата се поставя директно върху пре-овулаторна цервикална слуз и се оценява оплодителната способност на сперматозоидите.
Образни изследвания
Скротална ехография – използва се за потвърждаване на варикоцеле и оценка на тестикуларни аномалии.
Трансректална ехография – тя е показана при малък обем на еякулата, изследване за обструкция на семиналните везикули или липса или обструкция на еякулаторните канали.
Вазография на семепровода – вас деференс се пунктира на нивото на скротума и се инжектира с контраст. Нормалният тест показва преминаване на контраста по семепровода, семенните мехурчета, еякулаторните канали и прониква в пикочния мехур, което изключва обструкция.
Венография се използва за диагностика и лечение на варикоцеле (емболизация).
За допълнителна информация по проблемите на Мъжкия инфертилитет, не се колебайте да се свържете с автора и
E-mail: [email protected]