Около 75% от жените страдат през живота си от генитални кандидоза, известна още като Вулвовагинална кандидоза (ВВК), кандидозен вагинит, монилиален вагинит, монилиална инфекция, и вагинална гъбична инфекция. Заболяването се дължи на свръхрастеж на гъбичките Candida Albicans, нормално присъстващи във вагиналната флора, като по този начин се причинява алергична реакция, възроизвеждаща съответната симптоматика. Кандидозата най-вече възниква при сексуално активните млади жени и е най-често диагностицираната вагинална инфекция.
Гъбичните инфекции обикновено не са полово предавани, но могат да бъдат предадени от заразен партньор, при които съществува генитална или орална (в устата) колонизация. Мъжете с генитални гъбична инфекция обикновено нямат изразени симптоми.
Причини и рискови фактори
Вулвовагиналната кандидоза е опортюнистична инфекция, свързана с рискови фактори, които нарушават естествените защити на организма, работещи срещу разпространението и инфекциите.
Такива фактори са:
• Широко спектърни антибиотици
• Захарен диабет
• Имунен дефицит
• Бременност
• Ароматизирани женски хигиенни продукти
• Употреба на стероиди
Признаци и симптоми
Най-честите симптоми на гъбичната инфекция са сърбеж, парене, болка и вулвовагинално дразнене и възпаление. От влагалището се отделя плътно, бяло течение, което няма неприятна миризма. При уриниране и полов акт може да се появи неприятна болка.
Диагноза
Поставя се чрез микробиологично изолиране на кандидозни култури, проверка на вагиналното рН, извършва се и микроскопско изследване на вагиналните секрети.
Лечение
Извършва се посредством противогъбични препарати или вагинален крем. Хронична гъбична инфекция се лекува с перорални противогъбични лекарства за продължителен период от време.
Повечето лекари съветват жените с наличие на гореописаните симптоми да избягват самодиагностицирането и самолечението , тъй като подобни симптоми могат да се дължат на по-сериозни вагинални инфекции, като например бактериална вагиноза и трихомониаза.
Aвтори на статията
e-mail: [email protected]