Много често пациентите, ( а дори и студенти по медицина, които не си четат уроците) бъркат диагнозите хидроцеле и варикоцеле, мислейки си, че става въпрос за близки по рода си заболявания. Всъщност, двете заболявания са съвсем различни, макар и да засягат един и същи орган – тестиса.
Хидроцелето по своята същност представлява събиране на течност между тъканите, разположени около тестиса на мъжа. Реално всеки тестис има т.нар обвивки, разположени около тестиса, които в нормални условия отделят малко количество течност постоянно, която бързо се резорбира чрез лимфната и кръвоносната система.
Тогава как възниква хидрцелето?
При бебетата, тестиса като орган се „образува” първо вътре в коремната кухина и по време на вътреутробното развитие се спуска към скротума (това дето всеки мъж нарича с гръмкото „пакета”) през специален канал.
Нормално след раждането този канал (processu vaginalis) се затваря. Когато това не стане, през него започва да прониква течност по посока на „пакета”. По същия път се образуват и херниите при бебетата, като често при тях има и хидроцеле и херния. Това е и първия механизъм за образуване на хидроцеле – т.нар. комунициращо хидроцеле. То се среща при около 80-94% от новородените и 20% от възрастните.
Втория тип хидроцелета, са т.нар. „не-комунициращи” и се срещат във всички възрасти, освен бебешката. Причините за тях са незначителни травми, усукване (торзио) на тестисите, възпаление на тестиса и епидидима, като усложнение след операция за варикоцеле, или рецидив при предшестваща операция за хидроцеле. Във всички тези случай се нарушава балансът между скеретиране на течност в обивките на тестиса и нейната обратна резорбция в кръвоносната система.
Как изглежда хидроцелето?
Тестиса се опипва с увеличени размери, а на пипане консистенцията му е мековата. Оплакванията са различни – тъпа тежест, болка, дискомфорт.
Защо трябва да лекуваме хидроцелето?
Най-важната причина да се предприеме лечение за хидроцеле е, че то постепенно нарушава функцията на тестиса, главно за образуването на сперматозиди,тъй като той е много чувствителен орган. Ето защо някои мъже, които ги е страх някои да не им отнеме скъпценното хидроцеле, или просто „не им пречи” имат намалено ниво на сперматозоиди в еякулата, респективно нарушен инфертилитет.
Как се лекува хидроцелето?
Лечението е само и изключително хирургично. Към операция се пристъпва след преценка на лекаря, както и при изявени оплаквания от страна на пациента. Операцията се състои в хиругично прерязване на въпросните обвивки около тестиса, като по този начин не се създава възможност за ново събиране на течност.
При деца оперативното лечение за хидроцеле не е подходящо през първите 12-24 месеца, поради тенденцията за спонтанно обратно развитие. Ранна хирургична интервенция е показана при съмнение за придружаваща ингвинална херния или наличие на тестикуларна патология.
Когато някои лекар ви предложи просто да „боцне” с игличка вашето хидроце и да го „източи”, пожелайте му „приятен ден” и напуснете кабинета му. Подобно „източване” няма никакъв ефект, тъй като течността се събира отново много бързо, а може дори да е опасно и да доведе до възпаление на тестиса, неговото пробиване, а недай си боже хидроцелето да е съчетано с херния, тогава става „от играчка-плачка”.
За допълнителна информация, не се колебайте да се свържете с автора на статията
e-mail: [email protected]
Д-р Орманов внукът ми е на 16 год и преди 7-8 год го оперираха от херния на десния тестес.Сега същия събира вода и уролога му изписа Цитерал 2/1 таблетка и компрес от риванал.Ходихме на еходраф .След 10 дневно лечение, водата е намаляла и ни казаха да пие още 5 или 10 дни Цитерал. ОТвашата статия разбирам ,че това се прематва оперативно. МОЛЯ ВИ ЗА СЪВЕТ.